AKTUALNOŚCI

Pożar w pomieszczeniu piwnicznym

W dniu 31.12.2020 o godz.19:42 do SKKP Gryfice wpłynęła informacja o pożarze w pomieszczeniu piwnicznym w m.Płoty ul.Henryka Sienkiewicza. W działaniach brały udział zastępy z JRG PSP Gryfice , OSP Płoty oraz patrol Policji.

Opracowanie: st. ogn. Krzysztof JANISZEWSKI

Zdjęcia: Marcin GRĘDA

Pożar sadzy w kominie w m. Czarne

W dniu 29.12.2020 o godz.16:39 wpłynęła informacja o pożarze sadzy w kominie w budynku mieszkalnym jednorodzinnym w m. Czarne gmina Płoty. W działaniach brały udział zastępy z JRG PSP Gryfice oraz OSP Płoty.

Opracowanie: st. ogn. Krzysztof JANISZEWSKI

Zdjęcia: asp. sztab. Dariusz MENTLAK

Pożar sadzy w kominie

W dniu 23.12.2020 o godz. 20:06 do SKKP wpłynęła informacja o pożarze sadzy w kominie w budynku mieszkalnym w m.Zielin. W działaniach brały udział zastepy z JRG PSP Gryfice, OSP Gryfice oraz WSP Trzebiatów.

Opracowanie i zdjęcia:  st. ogn. Krzysztof Janiszewski

Śmiertelny wypadek

W dniu 14 listopada 2020 do SKKP Gryfice wpłynęła informacja o wypadku drogowym – dachowaniu pojazdu osobowego na trasie W110 Mojszewo-Karnice. W wyniku zdarzenia jedna osoba poniosła śmierć oraz jedna osoba została poszkodowana – zabrana przez zespół PRM do gryfickiego szpitala. W działaniach brały udział zastępy z JRG PSP Gryfice, OSP Karnice, OSP Cerkwica. Na miejsce przybył Prokurator.

TEKST: st. ogn. Krzysztof JANISZEWSKI
ZDJECIE: mł. ogn. Arkadiusz WYSKWAR

Pożar maszyn rolniczych

W dniu 14 listopada 2020 do SKKP Gryfice wpłynęła informacja o pożarze maszyn rolniczych w m.Kłodno k/Pniewa. Spaleniu uległy ciągniki oraz inne maszyny rolnicze. W działaniach brały udział zastępy z JRG PSP Gryfice, OSP Pniewo, OSP Płoty , OSP Kiełpino , OSP Brojce.

TEKST: st. ogn. Krzysztof JANISZEWSKI
ZDJĘCIE: st. asp. Leszek GOJKO

Święto Niepodległości

11 listopada 2020 roku na terenie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gryficach odbyło się uroczyste podniesienie flagi państwowej na maszt z okazji 102 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

TEKST: st. ogn. Krzysztof JANISZEWSKI
ZDJĘCIE: Archiwum KP PSP Gryfice

Pożar piwnicy

W dniu 17.09.2020 o godz.10:57 do SKKP PSP Gryfice wpłynęła informacja o pożarze piwnicy w budynku jednorodzinnym. W działaniach brały udział zastępy z 4 zastępy JRG PSP Gryfice oraz Policja.

TEKST: st. ogn. Krzysztof JANISZEWSKI

ZDJĘCIA: asp. sztab. Dariusz MENTLAK

II tura dystrybucji ŚOI dla placówek oświatowych

W dniu 04.09.2020r. do KP PSP Gryfice przybyła kolejna dostawa środków ochrony indywidualnej przeznaczonych do dystrybucji dla placówek oświatowych na terenie powiatu gryfickiego.

TEKST: st. ogn. Krzysztof JANISZEWSKI
ZDJĘCIA: Archiwum KP PSP Gryfice, sekc. Katarzyna KRETKIEWICZ

Dostarczanie środków ochrony indywidualnej

Dystrybucja ŚOI dla szkół i placówek oświatowych powiatu gryfickiego. W dniu dzisiejszym tj. 31.08.2020r. strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gryficach dostarczyli środki ochrony indywidualnej do szkół i placówek oświatowych z powiatu gryfickiego.

TEKST: st. ogn. Krzysztof JANISZEWSKI
ZDJĘCIA: Archiwum KP PSP Gryfice, st. kpt. Artur ROGIŃSKI

Dystrybucja SOI na placówek oświatowych powiatu gryfickiego

W dniu 29.08.2020 do KP PSP Gryfice przybył transport ze środkami ochrony indywidualnej ( płyn do dezynfekcji ). Na mocy uzgodnień międzyresortowych pomiędzy Ministerstwem Zdrowia oraz Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji SOI zostaną rozdystrybuowane do placówek oświatowych na terenie powiatu gryfickiego.

TEKST: st. ogn. Krzysztof JANISZEWSKI
ZDJĘCIA: Archiwum KP PSP Gryfice, st. kpt. Artur ROGIŃSKI

Wypadek w Płotach

W dniu 20.08.2020 o godz.20:28 do SKKP Gryfice wpłynęła informacja o zdarzeniu drogowym w Płotach na ul.Kopernika. Audi TT zjechało z drogi i uderzyło w 2 osoby siedzące na ławce. W wyniku zdarzenia 3 osoby zostały poszkodowane – zabrane przez zespoły PRM do gryfickiego szpitala. Na czas trwania działań ulica Kopernika ( E28 ) w Płotach była całkowicie nieprzejezdna. W działaniach brały udział zastępy z JRG PSP Gryfice, OSP Płoty, Policja i PRM.

TEKST: st. ogn. Krzysztof JANISZEWSKI
ZDJĘCIA: dh Ryszard BAJKOWSKI

Pożar na 1 Maja

W dniu 17.08.2020 o godz.15:30 do SKKP Gryfice wpłynęła informacja o pożarze krzaków i roślinności na posesji sąsiadującej z parkingiem marketu. Spaleniu uległy ozdobne tuje oraz pergola. W działaniach brały udział 2 zastępy z JRG PSP Gryfice oraz Policja.

TEKST: st. ogn. Krzysztof JANISZEWSKI
ZDJĘCIA: asp. sztab. Jacek KRÓL

Powołanie Zastępcy Komendanta Powiatowego PSP w Gryficach

Zachodniopomorski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej bryg. Jarosław Tomczyk w dniu 14 sierpnia br. powołał na stanowisko Zastępcy Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Gryficach st. kpt. Artura Rogińskiego.

TEKST I ZDJĘCIA: KW PSP SZCZECIN

Pożar w Robach

W dniu 11.08.2020 o godz. 13:16 do SKKP Gryfice wpłynęła informacja o pożarze ścierniska i zboża w m. Roby.

W działaniach brały udział zastępy z JRG PSP Gryfice, OSP Trzebiatów, OSP Mrzeżyno , WSP Trzebiatów, OSP Niechorze.

TEKST: st. ogn. Krzysztof JANISZEWSKI

ZDJĘCIA: dh Bartosz MAKOWSKI

Kolizja na DW109

W dniu 04.08.2020 o godz.7:53 do SKKP Gryfice wpłynęła informacja o zdarzeniu drogowym na drodze W109 przed miejscowością Mrzeżyno. Samochód Toyota zjechał z drogi i uderzył w barierę energochłonną. Nikt nie odniósł obrażeń. W działaniach brały udział zastępy z JRG PSP Gryfice, OSP Mrzeżyno, OSP Trzebiatów, WSP Trzebiatów, PRM, Policja oraz Żandarmeria Wojskowa.

TEKST: st. ogn. Krzysztof JANISZEWSKI
ZDJĘCIA: plut. Krzysztof GRZESZCZYSZYN

Wypadek Mołstowo

W dniu 01.08.2020 o godz.11:59 do SKKP Gryfice wpłynęła informacja o zderzeniu VW Golfa i Skody Fabii. W wyniku zdarzenia jedna osoba została poszkodowana – zabrana przez zespół PRM do gryfickiego szpitala. W działaniach brały udział zastępy z JRG PSP Gryfice , OSP Brojce , PRM oraz Policja.

TEKST : st. ogn. Krzysztof JANISZEWSKI
ZDJĘCIA: st. ogn. Sławomir KAŁDUS

Będzie się druga edycja akcji „Bitwa o wozy”

– Cieszę się, że akcja profrekwencyjna spotkała się z bardzo dużym odzewem wśród naszych obywateli. Chcemy przed II turą wyborów prezydenckich ogłosić nową edycję „Bitwy o wozy” – powiedział dziś (3 lipca 2020 r.) minister Mariusz Kamiński, wręczając promesy na zakup wozów bojowych dla OSP. W piątkowej uroczystości wzięli też udział wiceministrowie Maciej Wąsik i Paweł Szefernaker oraz komendant główny PSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak.

Minister Mariusz Kamiński poinformował, że odbędzie się druga edycja akcji „Bitwa o wozy”. Środki zostaną przeznaczone na zakup 49 nowych wozów bojowych dla 49 gmin. W każdym z byłych 49 województw (według stanu granic województw na 31.12.1998 r.) gmina do 20 tys. mieszkańców z najwyższą frekwencją w II turze wyborów prezydenckich otrzyma wóz strażacki.

– Chcemy, żeby rozłożenie dysponowania wozami było równomierne w całej Polsce. Przyjęliśmy, że środki trafią do gminy na terenie każdego dawnego województwa, gdzie będzie najwyższa frekwencja w II turze wyborów prezydenckich. Jedynym elementem, który będzie brany pod uwagę, będzie tylko i wyłącznie frekwencja, a nie wynik wyborczy – mówił szef MSWiA.

Szczegółowy regulamin II edycji „Bitwy o wozy” w najbliższym czasie zostanie opublikowany na stronie internetowej MSWiA i KG PSP. O nowe wozy nie będzie się jednak mogło ubiegać 16 gmin, które otrzymają je w ramach I edycji akcji.

Wręczono promesy na zakup nowych średnich wozów ratowniczo-gaśniczych

Promesy na zakup wozów dla OSP z rąk ministra Mariusza Kamińskiego odebrali dziś wójtowie i burmistrzowie 16 gmin z całej Polski. Każda z wyróżnionych jednostek samorządu osiągnęła najwyższą frekwencję w swoim województwie. Wartość jednego samochodu to niemal 800 tys. zł. Pojazdy trafią do gmin: Czernica (woj. dolnośląskie), Osielsko (woj. kujawsko-pomorskie), Godziszów (woj. lubelskie), Zabór (woj. lubuskie), Nowosolna (woj. łódzkie), Żegocina (woj. małopolskiego), Michałowice (woj. mazowieckie), Praszka (woj. opolskie), Cisna (woj. podkarpackie), Kulesze Kościelne (woj. podlaskie), Koszarawa (woj. śląskie), Masłów (woj. świętokrzyskie), Stawiguda (woj. warmińsko-mazurskie), Suchy Las (woj. wielkopolskie), Rewal (woj. zachodniopomorskie) i miasta Łeba (woj. pomorskie).

Minister Mariusz Kamiński przypomniał, że Ochotnicze Straże Pożarne odgrywają bardzo dużą role w swoich „małych ojczyznach”. – Każdy dzień przekonuje nas jak ważne są OSP. Widzieliśmy jak skutecznie strażacy walczyli nad Biebrzą z potężnym pożarem parku narodowego. Kilka dni temu widzieliśmy ich w Małopolsce, na Podkarpaciu i Śląsku, razem ze strażakami z PSP – podkreślił szef MSWiA.

Wiceminister Maciej Wąsik zauważył, że Ochotnicze Straże Pożarne mają niezwykle duży udział w zapewnieniu bezpieczeństwa społeczności lokalnych. – W większości sytuacji kryzysowych pierwsze są na miejscu zdarzeń, pierwsze niosą pomoc, działają szybko, sprawnie i profesjonalnie – powiedział sekretarz stanu w MSWiA.

– Chciałbym jako pełnomocnik rządu ds. współpracy z samorządem terytorialnym pogratulować wszystkim wójtom, burmistrzom, radnym i druhom ochotnikom za mobilizację lokalnych społeczności – powiedział podczas konferencji wiceminister Paweł Szefernaker.

Frekwencja wyborcza wśród zwycięskich gmin wyniosła w I turze wyborów prezydenckich od 67% do 86%.

Szczegółowy regulamin II edycji „Bitwy o wozy” w najbliższym czasie zostanie opublikowany na stronie internetowej MSWiA i KG PSP. O nowe wozy nie będzie się jednak mogło ubiegać 16 gmin, które otrzymają je w ramach I edycji akcji.

Źródło: KG PSP

Informacje COVID-19

#GaszynChallenge – dziękujemy za nominację !!!

Nominujemy : KP PSP Świdwin, KP PSP Kamień Pomorski , Komenda Powiatowa Policji w Gryficach !!!

Powierzenie pełnienia obowiązków Zastępcy Komendanta Powiatowego

Z dniem 5 czerwca br. Zachodniopomorski Komendant Wojewódzki PSP bryg. mgr inż Jarosław Tomczyk powierzył pełnienie obowiązków Zastępcy Komendanta Powiatowego PSP w Gryficach st. kpt. mgr Arturowi Rogińskiemu.

TEKST : st. ogn. Krzysztof JANISZEWSKI
ZDJĘCIA: KW PSP Szczecin

Dzień Strażaka 2020

W dniu 4 maja w KP PSP w Gryficach odbyły się obchody Dnia Strażaka.
W tym roku z uwagi na pandemię koronawirusa świętowanie Dnia Strażaka miało odmienny niż zwykle charakter i odbyło się zgodnie z zasadami reżimu sanitarnego na terenie KP PSP w Gryficach bez zaproszonych gości.
Uroczystości rozpoczęły się zbiórką w garażu JRG w Gryficach.
W trakcie uroczystości odczytano wyróżnienia resortowe oraz akty mianowania na kolejne stopnie służbowe.

AWANSE :
NA STOPIEŃ MŁODSZEGO KAPITANA – asp. LEWANDOWSKI Krzysztof,
NA STOPIEŃ ASPIRANTA SZTABOWEGO – st. asp. MENTLAK Dariusz,
NA STOPIEŃ STARSZEGO ASPIRANTA – asp. GOJKO Leszek,
NA STOPIEŃ ASPIRANTA – mł. asp. NOWAK Paweł,
NA STOPIEŃ OGNIOMISTRZA – mł. ogn. PISKORZ Szymon , mł. ogn. KUNIKIEWICZ Marcin
NA STOPIEŃ MŁODSZEGO OGNIOMISTRZA – st. sekc. JAGIELSKI Sebastian , st. sekc. POTOCZNY Krzysztof,
NA STOPIEŃ SEKCYJNEGO – st.str. SIEMCZUK Paweł

TEKST: st. kpt. Artur ROGIŃSKI
ZDJĘCIA: sekc. Katarzyna KRETKIEWICZ

Kontrole na granicy

W ramach działań ograniczających transmisję koronawirusa COVID-19 funkcjonariusze z JRG PSP Gryfice nadal pełnią rotacyjnie dyżury na przejściu granicznym Świnoujście-Garz . Wspólnie z Morskim Oddziałem Straży Granicznej oraz żołnierzami z 12 DZ ze Szczecina prowadzą kontrolę temperatury u osób przekraczających granicę RP.

TEKST : st. ogn. Krzysztof JANISZEWSKI
ZDJĘCIA: mł ogn. Jarosław BISKUP

Ogólnoeuropejski system szybkiego powiadamiania o wypadkach drogowych czyli eCall

W dniu 19.04.2020 o godz.18:46 do SKKP Gryfice wpłynęła formatka z informacją z systemu eCall o wypadku samochodowym na ulicy Niechorskiej (drodze wewnętrznej gryfickiego szpitala). Samochód Peugeot 2008 uderzył w drzewo. Poszkodowana została jedna osoba. W działaniach brały udział 2 zastępy z JRG PSP Gryfice oraz Policja.

TEKST : st. ogn. Krzysztof JANISZEWSKI
ZDJĘCIA : asp. sztab. Jacek KRÓL

mł. bryg. Józef BRZEZIŃSKI Komendantem Powiatowym PSP
w Świdwinie

Z dniem 1 kwietnia br. p.o. Zachodniopomorski Komendant Wojewódzki PSP w Szczecinie mł. bryg. Jarosław Tomczyk powierzył pełnienie obowiązków Komendanta Powiatowego PSP w Świdwinie mł. bryg. Józefowi Brzezińskiemu.
Gratulacje !!!

TEKST: st. ogn. Krzysztof JANISZEWSKI
ZDJĘCIA: KW PSP Szczecin