przejdź do treści
UE

Jerzy Gumiela

Artysta plastyk; wielokrotnie nagradzany; jeden z niewielu artystów polskich, któremu udało się przed 1989 rokiem kontynuować studia za granicą, w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Kopenhadze, gdzie uzyskał stypendium duńskiego rządu; jego obrazy sprzedane muzeom w kraju i na świecie; w jego sztuce pojawiają się postacie w otoczeniu natury-drzew, wodospadów, kamieni, postaci z bajek przeżywanych w dzieciństwie.

Nowojorczyk z Polski- ze Szczecina i Płotów - styka się z ludźmi z pierwszych stron gazet - z politykami, aktorami, biznesmenami. Jerzy Gumiela zakupił mieszkanie w Płotach-mieście jego dzieciństwa na utworzenie galerii swoich dzieł.

Co parę miesięcy artysta organizuje wernisaże, koncerty, spotkania artystyczne. To twórca wyróżniający się ogromną wszechstronnością. Od utrzymanych w szarościach „Pejzaży” do nasyconych kolorami „Aktów”. Perfekcyjne wyczucie światła oraz faktury obrazu są znakiem rozpoznawczym artysty.

Jerzy Gumiela ma na swoim koncie wiele wystaw w kraju i poza jego granicami m.in.: International Gallery of Culture, Polska; EASY Gallery, Nowy Jork; Polish Museum of America, Chicago; Europa Gallery, Nowy Jork; Light Gallery, Niemcy; Kunsta Gallery, Norwegia; Knabro Gallery, Dania; ABA Gallery, Szwecja; Gemeentewoning, Holandia;

Obecnie artysta dzieli swój czas i pracę pomiędzy pracownię w Polsce i w Nowym Jorku, do którego wyemigrował w 1990 roku.

<< powrót do listy osobowości powiatu
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
ZGODA